بامبو،گیاه خوشبختی

به نام ایزد متعال

..

گیاهی که قرن هاست به نام بامبوی خوش یمن شناخته می شود ، اصلن بامبو نیست و از دسته ی گیاهان دراکائنا ( Deracaena) و خویشاوند جهش یافته ی خانواده ی سوسنیان است که در جنگل های بارانی تاریک مناطق حاره در آسیای جنوب شرقی و آفریقا می روید .

بامبوهای خوش یمن یا lucky bamboo از محبوب ترین ابزارهای کارگشایی در فنگ شویی به شمار می روند و جالب اینجاست که این گیاهان ، بیش از هر وسیله ی دیگری مورد غفلت و بی توجهی قرار می گیرند .

هرچند مراقبت از این بامبوها ساده و خود گیاه هم اصولن مقاوم و صبور است اما مانند هر موجود زنده دیگری نیازمند توجه و علاقه است . از لمس کردن آن نترسید و مراقبش باشید . هر چه باشد بامبو به خاطر نیروی حیات و رشد قدرتمند خود دارای ارج و قرب بوده و خوش یمن لقب گرفته است . بامبو می تواند با قرار گرفتن در شرایط مناسب ، هر پنج عنصر اصلی فنگ شویی : آب ، آتش ، خاک ، چوب و فلز را در محیط زیست وارد کند .

تعداد ساقه های گیاه بامبو نیز بسیار مهم است و هر تعداد ساقه معنای متفاوتی دارد :

دو برای عشق و ازدواج ، سه برای خوشبختی ، پنج برای سلامتی ، هشت برای ثروت و فراوانی و نه که عددی خوش یمن محسوب شده برای خوشبختی و شانس در همه ی امور زندگی است .

نیازهای اصلی این گیاه بدین شرح است :

تمیز نگه داشتن آب آن با تعویض هفتگی ؛ مقدار آب باید تا اندازه ای باشد که تقریبن تا 2.5 سانتیمتر بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد . این گیاه نور فراوان اما غیر مستقیم آفتاب و دمای 18 تا 22 درجه سانتی گراد را ترجیح می دهد . هرچند درباره ی غذا دادن به این گیاه عقاید مختلفی وجود دارد ، اما بد نیست هر از گاهی مقداری کود ملایم ، مانند کود بنفشه ی آفریقایی به آب آن اضافه شود . از آنجایی که رشد گیاه با مقدار غذای آن متناسب است ، با تغذیه آن با مقادیر اندک کود می توانید همواره گیاه را در اندازه ای قابل کنترل نگه دارید .

دو عامل اصلی زرد شدن برگ بامبو از این قرارند : 1 - نور مستقیم بیش از حد . 2 - آب لوله کشی  مورد استفاده برای گیاه بیش از حد نمک یا فلوراید دارد . بهتر است آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید .

ساقه های تازه را میتوان با استفاده از یک چاقوی تیز از گیاه اصلی جدا نمود . ساقه باید از زیر بند بریده شود و در آب تازه و تمیز قرار بگیرد . برای سرعت بخشیدن به رشد جوانه های تازه ، اسپری کردن مختصر ساقه با آب نیز توصیه می شود .

بامبو نیز مانند هر گیاه خانگی گلدانی دیگر می تواند به گلدانی در حدود پنج سانتی متر بزرگتر از گلدان اولیه منتقل شود یا بطور دایم در مخلوطی از ماسه و خاک که به خوبی زهکشی شده ( آب اضافه آن خارج شده ) کاشته شود . برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه ، باید در بین هر دو آبیاری ، خاک گیاه را بررسی کنید و در صورتی که سطح روی آن خشک شده بود ، آن را آبیاری نمایید .

.

                                                                     دو هفته نامه صبح ایرانیان

                                                                       شماره بیست و چهارم

 

 

 

.

 

   + نویسنده - ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٠