تمیز کردن لپ تاپ

به نام ایزد متعال

..

لپ تاپ ها دستگاه های ظریفی هستند و نحوه ی تمیز کردن آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . چه بسا با تمیز کردن غیراصولی لپ تاپ به آن آسیب برسانید .

ابتدا باید بدانید بهتر است پیش از هر کاری به دفترچه ی راهنمای کامپیوتر خود مراجعه کنید و ببینید در آنجا چه دستورالعملی برای تمیز کردن لپ تاپ شما داده شده است .

اغلب کارخانه های فروشنده لپ تاپ توصیه می کنند که تمیز کردن کلی بیشتر از یک بار در سال انجام نشود ، اما کسانی که دایم در سفر هستند نیاز بیشتری به تمیز کردن کامپیوترشان پیدا می کنند .

نخستین نکته در هنگام تمیز کردن اینست که از بکار بردن پارچه های زمخت و زبر و موادی که دارای حلال های آمونیاکی هستند خودداری کنید .

1 - برای تمیز کردن بخش بیرونی و بدنه ی لپ تاپ از یک تکه پارچه ی کتانی استفاده کنید که می تواند بخشی از یک تی شرت کهنه و قدیمی باشد . به هیچ عنوان از پارچه های راه راه مخصوص نظافت و یا پارچه های ساینده استفاده نکنید .

یادتان باشد هیچ وقت اسپری تمیز کننده را مستقیم روی بدنه ی لپ تاپ نپاشید  بلکه آنرا روی پارچه ریخته و سپس به بدنه بکشید .

2 - شما می توانید از یک کمپرسور دمنده ی هوا برای تمیز کردن سوراخ های هواکش کامپیوتر خود استفاده کنید . در هنگام دمیدن هوا به این قسمتها مراقب باشید با شدت زیاد نباشد زیرا این کار ممکن است به مهره های فن کامپیوتر آسیب بزند . از پارچه ی پزشکی برای تمیز کردن لابلای سوراخها و پروانه ی فن استفاده کنید . هرگز کمپرسورها را مستقیم به سمت پروانه فن نگیرید ،‌چرا که ممکن است باعث چرخش بیش از حد مجاز آن شود .

3 – پس از آنکه سوراخ های هوا و فن تمیز شدند به سراغ پورت ها بروید . این پورت ها مکان هایی هستند که جرم زیادی را جمع آوری میکنند . برای تمیز کردن آنها باید از پارچه ی پزشکی استفاده کنید . دمنده ی هوای فشرده در اینجا نیز می تواند کمک زیادی بکند . فقط مراقب باشید با فشار هوا جرم ها را به اعماق پورت ها نفرستید .

4 – اگر قصد تمیز کردن جرم های روی صفحه ی نمایشگر را دارید ، حتمن قبل از این کار لپ تاپ را خاموش کنید . باز هم از یک پارچه ی کتانی مانند یک تی شرت استفاده کنید و هرگز پاچه هایی که خش ایجاد می کنند را به کار نبرید . هرگز از دستمال توالت و محلول هایی که پایه ی آمونیاکی دارند برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده نکنید . 

برای این کار حتمن از محلول های تمیز کننده ی مانیتور استفاده کنید که مطمئن تر هستند . همیشه محلول را روی پارچه اسپری کنید . جهت کشیدن پارچه روی صفحه از چپ به راست و از بالا به پایین است .

شما همچنین می توانید با مخلوط کردن آب و الکل یک محلول تمیز کننده ی اختصاصی برای خود بسازید . این محلول باید حاوی قسمت های مساوی آب و الکل باشد .

5 – کیبورد یکی از کثیف ترین قسمتهای کامپیوتر است ، برای خارج کردن جرم ها از دمنده ی هوای فشرده با زاویه ی مورب استفاده کنید . به راهنمای استفاده از لپ تاپ مراجعه کنید ، چرا که ممکن است کلیدهای کیبورد شما قابلیت برداشته شدن به منظور نظافت را داشته باشند .  

 

.

                                                                    دو هفته نامه صبح ایرانیان

                                                                     شماره بیست و هشتم

 

 

 

.

   + نویسنده - ۱:٠۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٠