مدیریت ریسک

 

به نام ایزد متعال

..

 در سال 1988 در شرکتی ، مدیر قسمتی بودم که که روزی به من گفته شد جزء بهترین مدیرهای شرکت انتخاب شده ام  که همه انتخاب شدگان به عضویت کلوپ مدیرعامل ( President’s Club ) در می آیند و جایزه آن یک سفر یک هفته ای به هاوایی با مدیرعامل به همراه خانواده و دریافت یک کامپیوتر ساخت شرکت خودمان بود . قرار شد چهل نفر رییس ، مدیر ، معاون و مدیرعامل و همراه خانواده با یک پرواز به هاوایی برویم . وقتی مدیرعامل خبردار شد که همه قرار است با یک هواپیما برویم عصبانی شد و گفت اصلا نباید چنین ریسکی کرد چرا که اگر این هواپیما سقوط کند ، شرکت دوهزار نفری تعطیل خواهد شد ! همان موقع از مدیر منابع انسانی خواست که با شرکت های معروف تر مانند Hp هماهنگ کند و از روش های  آنها برای این مسافرت استفاده شود . در نتیجه ی این روشها از آن پس بیش از دو معاون شرکت یا سه مدیر یا چهار رییس نمی توانستند در یک هواپیما سوار شوند . نتیجه این شد که ما را با هشت پرواز مختلف به هاوایی فرستادند و ساعت ورود ما به هاوایی از صبح تا بعدازظهر بود یعنی همه باید صبر می کردیم که بقیه هم برسند و بعد برنامه های تفریحی تور شروع شود . بله ، به این می گویند مدیریت ریسک .

زندگی ، خود یک ریسک است ولی بعضی از کارها ریسک بیشتری از بقیه دارند و باید کمی به آنها فکر کرد . هنگام مسافرت با هواپیمای مسافربری اگر فرزندانم همراه ما نبودند ، من و همسرم از دو پرواز مختلف  استفاده می کردیم که در صورت سقوط هواپیما یکی از پدر و مادر به عنوان سرپرست باقی مانده و بچه ها را بزرگ کند .

ما همیشه در خانه مان را قفل می کنیم ، به ماشینمان زنجیر می بندیم ولی از خیابان ، بی پروا از یک سمت به سمت دیگر می رویم و می گوییم اگر قرار باشد تصادفی رخ بدهد حتما خواهد داد . این فکر به شرطی درست است که در خانه را نیز قفل نکنیم و پنجره اتومبیل را موقع پارک پایین بگذاریم ، با این فرض که اگر قرار است اتفاقی بیفتد حتما خواهد افتاد .

به هر حال مقوله ریسک ، احتیاج به مدیریت دارد . اگر کسی که تازه گواهینامه رانندگی گرفته پشت ماشین فرمول یک بنشیند ، ریسک بزرگی می کند ولی برای یک راننده خوب و با تجربه ، این ریسک خیلی کمتر است . می توان همه کارهای خطرناک دنیا را انجام داد ولی با کمی محاسبه و دقت ، ریسک آنها را به حداقل رسانید .

.

                                                         مهندس فرهاد کاشانی

                                                               مجله ماشین

                                                                مرداد 1390

 

 

 

   + نویسنده - ۱:۱۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٠