چگونه می توان خودروی بدون ترمز را متوقف کرد ؟

 

به نام ایزد متعال

..

 رایج ترین راه برای توقف خودرو بدون استفاده از ترمز ، بهره گیری از موتور است که به طور ساده ترمز موتور نامیده می شود و در خودروهای سنگین کاربرد فراوان دارد . این روش بدین گونه عمل می کند که از کمپرس ایجاد شده در فاز تراکم موتور بهره گرفته تا خودرو را متوقف کند . ترمز موتور هم در سرعت های بالا و هم در سرعت های پایین کاربرد دارد . شما این عمل را بدون نیاز به دانستن هیچ گونه مهارت خاصی می توانید انجام دهید . کافی است تا کلاچ را گرفته و دنده را به دنده سنگین تر تعویض کنید ، سپس مشاهده خواهید کرد که خودرو شروع به کم کردن سرعت می کند .

برای مثال فرض کنید که شما درحال حرکت با دنده 4 هستید . به طور ساده دنده را به 3 و سپس به 2 تعویض کنید . در صورتی که خودرو متوقف نشد حتی می توانید دنده را به 1 نیز برسانید . البته تعویض دنده به 1 باید با احتیاط انجام شود زیرا ممکن است موجب از کار افتادن موتور و ایجاد صدمه در آن گردد . شما همچنین می توانید دنده ها را به صورت یکی در میان عوض کرده ولی این کار به خودرو آسیب می رساند . اگر این عمل را درست و سریع انجام دهید سنگین کردن دنده ها خودرو را به طور یقین متوقف می کند البته در صورتی که فاصله مناسب با مانع داشته باشید .

روش دوم سیستم ترمزی که در هر خودرویی یافت می شود ترمز اضطراری یا ترمز دستی است . استفاده از این سیستم از تاثیرگذاری کمتری نسبت به ترمز موتور برخوردار است . این روش می تواند خودرو را در سرعت های پایین متوقف کند ولی در صورت استفاده در سرعت های بالا نیاز به مسافت بیشتری نیز است .

اصولا در هیچ خودرویی نیروی کمکی روی ترمز دستی نصب نمی گردد . ترمز دستی بسته به نوع خودرویی که سوار هستید ، به وسیله فعال سازی دیسک یا کاسه ترمز های عقب به کار می افتد . استفاده از ترمز دستی به جای ترمز موتور می تواند خطرناک باشد . ترمز دستی بیشتر در حرکات نمایشی و دریفت کاربرد دارد .

شایان توجه است که استفاده هم زمان از تکنیک های بالا امکان پذیر است ولی نیاز به مهارت کافی داشته و به دلیل اینکه شما در چنین موقعی یقینا به دنبال خودنمایی نیستید پس بهتر است که یکی از متدها را به طور ایمن و صحیح انجام دهید .

.

                                                         برگردان و نوشته : پژمان یمانی

                                                                      مجله ماشین

                                                                       مرداد 1390

 

 

 

   + نویسنده - ۱:۱٥ ‎ق.ظ ; شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٠