کشکول شایسته

به نام ایزد متعال

.

امروز خیلی اتفاقی جواب یه سوالی رو پیدا کردم .

راستش همیشه برای من دو چیز سوال برانگیزه : یکی معنی نامهای افراد ( نه زمینه ی تاریخیشون که مثلا از طرف میپرسی رکسانا یعنی چی میگه زن اسکندر بود!!! ) و یکی داستان و حکایت مربوط به مثلهایی که روزانه خیلی زیاد استفاده میکنیم .

بچه که بودم مادرم برام یه سری کارت بازی خریده بود که روش یه نقاشی داشت و پشتش یه ضرب المثل نوشته بود ، خیلی دوسش داشتم ،‌ از رو اون کلی چیز یاد گرفته بودم . یه کتابی هم بود که حکایتهای قدیمی درباره ی پیدایش این مثلها توش نوشته بود .ولی هنوز کلی داستان هست که یا نمیدونمشون یا اطلاعاتم درباره شون غلطه مثل همین مطلبی که امروز دیدم توی وبلاگ کشکول شایستهhttp://mrshayesteh.persianblog.ir/post/587 )

.

  .

کج دار و مریض یا کج دار و مریز؟

اصطلاح کج دار و مریز یا به صورتی که بیشتر مردم فهم می کنند و می نویسند «کج دار و مریض» از جمله اصطلاحاتی است که توسط مردم به اشتباه به کار می رود. مردم آن رابا مریضی مرتبط می دانند و البته درک درستی از آن ندارند. این اصطلاح در اصل کج دار و مریز است. به معنای اینکه ظرف را کج نگه دار و در عین حال مواظب باش که نریزد. بنابراین می بینید که نسبتی با مریضی ندارد. شاعر در این خصوص می گوید:

رفتــم بـه سـر تـربت شمس تبـریـــز        دیــدم دوهــــزار زنگیــــان خونــریـــز


هر یک به زبان حال با من می گفت           جامی که به دست توست کج دار و مریز

 

حال که این را دانستیم بیایید از این اصطلاح زیبا و ادبی درست استفاده کنیم!

.

.

.

   + نویسنده - ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩